Centrum wolontariatu

młoda kobieta trzymająca starszą kobietę w hospicjum za rękę

Bezpośredni wolontariat u chorych

Poza opieką medyczną, od samego początku nasze hospicjum – jeżeli sytuacja tego wymaga – zapewnia objętym opieką chorym pomoc wolontariuszy. Pomoc ta kierowana jest przede wszystkim do chorych samotnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej.
Wolontariusze pomagają w pielęgnacji, robieniu zakupów, domowych porządkach lub po prostu towarzyszą. Podopiecznymi wolontariatu są zarówno osoby chore nowotworowo jak i przewlekle.

Wolontariat akcyjny

Organizuje m. in. kwesty i Dni Hospicyjne, przygotowuje „opłatek” z udziałem chorych (jeżeli ich stan na to pozwala). Przygotowuje  paczki i upominki świąteczne dla podopiecznych, organizuje kwesty.

święty Mikołaj obok dziecka
w osoby trzymające kartkę z napisem wolontariat
kwestująca rodzina
bombka świąteczna

"Hospicyjna odskocznia" - wolontariat rękodzielniczy

Hospicyjną Odskocznię, czyli pracownię rzeczy ładnych tworzą osoby, które swoją pasją i talentem chcą wesprzeć działalność Hospicjum na rzecz opieki nad osobami ciężko chorymi. W pracach wykorzystuje wiele technik artystycznych m.in. decoupage, makrama, szydełkowanie, szycie, scrapbooking, tworzy z papierowej wikliny i przeróżnych materiałów florystycznych. Odskocznia przeprowadza także wewnętrzne warsztaty, uczy się nowych technik, dzieli wiedzą i umiejętnościami tak, by każdy znalazł coś dla siebie.
Wyroby powstające w Odskoczni dedykowane są przede wszystkim podopiecznym chorym i przekazywane im za pośrednictwem hospicyjnych wolontariuszy. W okresie świąt Bożego Narodzenia Wielkanocy przygotowywane są dla nich paczki i prezenty, jak również z okazji Dnia Chorego.
Członkowie Odskoczni włączają się także w akcje organizowane przez Hospicjum, mające na celu zapewnienie środków na opiekę nad chorymi przez cały rok. Systematyczna obecność nie jest obowiązkowa. Każdy przychodzi kiedy ma ochotę i znajdzie czas.

plakat żółta żyrafa promujący akcje centrum wolontariatu

Klub Przyjaciela Chorego "Żółta Żyrafa o imieniu FaFa"

To miejsce spotkań dla zorganizowanych grup dzieci, dla których prowadzone są warsztaty kraftowe. Dzieci pod okiem prowadzącego mogą wykonać dla chorych okazjonalne upominki, takie jak makramowe aniołki, serca, kartki z okazji Dnia Chorego i wiele innych. Udział w zajęciach uwrażliwia dzieci na pamięć o chorych i samotnych osobach

Dziewczynka z maskotką żyrafy
Prezenty w pudełkach
Plakaty na stole

Przyjdź lub zadzwoń!

Dowiedz się więcej!

Odskocznia oraz Żółta Żyrafa mieści w siedzibie Centrum Wolontariatu w Krakowie.

ikona lokalizacji

Kraków, ul. Cegielniana 6B/2

ikona telefonu